Свет

Полицијата во Грузија се судри со демонстранти што протестираа против градење на хидроелектрана (ВИДЕО)

Грузиската полиција се судри со група жители од еден планински регион што протестираа против изградбата на хидроелектрана. Полицијата беше принудена да користи солзавец и гумени куршуми за да го прекине протестот.

Околу 300 жители на клисурата Панкиси се собраа во близина на селото Биркиани во знак на протест против планираната електрана велејќи дека тоа може да ја оштети околината и да ги принуди да ги напуштат своите домови. Некои фрлаа камења кон полицијата, објави независната телевизиска станица „Рустави-2“ додавајќи дека некои од нив претрпеле благи повреди како резултат на тоа.

Babushka riot against the system

Gepostet von Slavorum am Sonntag, 28. April 2019

Ирина

Коментирај

Кликни овде за да коментираш