Категорија - Свет

Свет

Таткото на Асанж: Еквадор го продаде мојот син поради кредитот на ММФ од 4,2 милијарди долари

Еквадор го продаде Џулијан Асанж во замена за кредит на Меѓународниот монетарен фонд, кој може да се добие само со одобрение на Вашингтон, рече таткото на...

Свет

Нов обид за терористички напад во Нов Зеланд: Уaпсен маж по дојава за coмнитeлен пакет во Крајстчерч

Полицијата на Нов Зеланд соопшти дека еден маж е yaпcен денеска во Крајстчерч, каде минатиот месец при нaпaд врз две џaмии беа yбиeни 50 луѓе, но се уште не се...

Свет

Полицијата во Грузија се судри со демонстранти што протестираа против градење на хидроелектрана (ВИДЕО)

Грузиската полиција се судри со група жители од еден планински регион што протестираа против изградбата на хидроелектрана. Полицијата беше принудена да користи...

Македонија Политика Свет

Трамп го испрати на ратификација протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО

Американскиот претседател Доналд Трамп го испрати на ратификација во Сенатот пристапниот протокол за членство на Северна Македонија во НАТО, соопшти Белата...

Политика Свет

Макрон и Меркел со пофалби за Преспанскиот договор, кој служи како пример за регионот

Започна неформалниот самит за Западен Балкан под водство на Ангела Меркел и Емануел Макрон. И двајцата пред почетокот на состанокот се обратија кусо пред...