Категорија - Политика

Македонија Политика

СДСМ: Зошто молчи Силјановска за истрагите на СЈО против членови на ВМРО-ДПМНЕ?

Кандидатката на Христијан Мицкоски, Гордана Силјановска молчи за тоа што шефот на нејзиниот штаб Игор Јанушев е дел од истрага на Специјалното јавно...

Македонија Политика

Силјановска од Струга: Гласајте по сопствено убедување, а не партиски

Кандидатката за претседател, Гордана Силјановска-Давкова, ги повика стружани да гласаат на изборите по сопствено убедување, а не партиски. „Јас во вториот круг...

Политика Свет

Макрон и Меркел со пофалби за Преспанскиот договор, кој служи како пример за регионот

Започна неформалниот самит за Западен Балкан под водство на Ангела Меркел и Емануел Макрон. И двајцата пред почетокот на состанокот се обратија кусо пред...

Македонија Политика

Пендаровски ја прифати поканата за учество на јавниот настан „На Мегдан“

„Официјално ја прифаќам поканата за учество на јавниот настан организиран од На Мегдан / Në Mejdan. Очекувам детали за настанот, се гледаме“, напиша Стево...

Балкан Политика

Вучиќ од Берлин: Подготвени сме за дијалог со Приштина откако ќе ги укинат таксите

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска на состанокот во Берлин, на претставничката за надворешна политика и бeзбедност на ЕУ, Федерика Могерини, ѝ го...

Македонија Политика

Пендаровски ќе иницира воведување орден „Киро Глигоров“ за придонес кон мирот и безбедноста

Кандидатот за претседател на Северна Македонија поддржна од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски денеска најави дека како иден претседател ќе иницира...