Категорија - Политика

Македонија Политика

Силјановска по средбата со Апасиев: Јас не сум чула пратеници, министри да бидат револуционери

Претседателскиот кандидат Гордана Силјановска-Давкова, по средбата со Димитар Апасиев и Левица, рече дека очекува цензус во вториот круг на изборите, затоа што...

Македонија Политика

Пендаровски го откажа соочувањето со Силјановска на телевизија Алфа

Од штабот на Пендаровски прво се согласија, па се предомислија за денешното соочување со противкандидатката Силјановска Давкова, информираат од телевизија Алфа...

Балкан Политика

Познат американски експерт прозборе за прашањето кое може да предизвика војна на Балканот

Тимоти Снидер, еден од најпознатите американски и светски историчари, професор на престижниот Универзитет Јејл и на Институтот за хуманистички науки во Виена...

Македонија Политика

Стратешките приоритети во 2020 година ќе се разгледуваат на денешната владина седница

Предлог–одлуката за утврдување на стратешките приоритети на Владата на Република Северна Македонија во 2020 година (со прилог Анализа на остварени резултати од...

Македонија Политика

Хан за „Ханделсблат“: ЕК ќе препорача отворање на преговорите со Северна Македонија

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, изрази увереност дека Европската комисија кон крајот на мај ќе препорача отворање на преговорите...