Категорија - Македонија

Македонија

Далип: Египќаните не можат да ги остваруваат уставно загарантираните права и слободи, ќе реагираме до Меѓународната заедница

Припадниците на етничката заедница на Египќаните, кои за жал, се етничка заедница врз која се врши повеќекратна дискриминација, етничка заедница која нема ниту...

Македонија Политика

Силјановска по средбата со Апасиев: Јас не сум чула пратеници, министри да бидат револуционери

Претседателскиот кандидат Гордана Силјановска-Давкова, по средбата со Димитар Апасиев и Левица, рече дека очекува цензус во вториот круг на изборите, затоа што...

Македонија Политика

Пендаровски го откажа соочувањето со Силјановска на телевизија Алфа

Од штабот на Пендаровски прво се согласија, па се предомислија за денешното соочување со противкандидатката Силјановска Давкова, информираат од телевизија Алфа...

Балкан Македонија

Северна Македонија и Албанија ќе го реновираат основното и средното училиште во Пустец

Пријателските односи меѓу Република Северна Македонија и Република Албанија продолжуваат да се зацврстуваат со реализација на проекти од заеднички интерес...

Македонија

Град Скопје ги исчисти излетничките места за први мај, оттаму се апелира да не се фрла ѓубре

Во пресрет на Меѓународниот ден на трудот – 1 мај, екипите на Град Скопје деновиве ги чистеа видиковците, јавните зелени површини на излетничките места и во...

Македонија

За пациентите со ретки болести годинава над 6 милиони евра: 2,5 милиони евра повеќе од лани

Со зголемувањето на буџетот за набавка на потребните лекарства за лицата на кои им е потребна скапа терапија што за нив значи живот, како и со проширување на...