Категорија - Култура

Култура Македонија

Стручни комисии денеска ќе ги разгледуваат одбиените апликации од Министерството за култура

Стручните комисии од денеска ќе ги разгледуваат сите апликации кои беа одбиени на Годишните конкурси на Министерството за култура за 2019 година. „Со почеток...

Култура Македонија

Вишка за одлуката на Министерството за култура: „Се ослободивме од диктатура“

Советник на министерот за култура Асаф Адеми вели дека распределбата на парите за проекти во културата не може да биде совршена кога за нив одлучуваат луѓе...

Култура Македонија

Министерство за култура: „Македонскиот филм доживува се поголем успех“

Со успехот на „Господ постои, нејзиното име е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска што утревечер ќе ја има својата премиера во официјалната конкуренција на...

Култура Македонија

Адеми: Нема да дозволам резултатите по Годишните конкурси да остават чувство на горчина и незадоволство кај луѓето од културата

Како што соопшти денеска ресорното Министерство, Адеми ги поканува сите засегнати апликанти кои имаат потреба, да се обратат во Министерството за култура за...

Култура Македонија

Директорите на театрите побараа средба со Заев во врска со спорната програма за култура

По вчерашната средба меѓу директорите на десет национални установи за распределбата на пари во Министерството за култура за националната програма за 2019...

Култура Македонија

Заев: Дел од конкурсот за поделба на државни пари во културата ќе биде поништен

-Дел од конкурсот за поделба на државни пари во културата ќе биде поништен – изјави синоќа премиерот Заев, одговарајќи на прашање на „Тв 24“. Ова го...

Култура Македонија

Се огласи министерот Адеми: Моето мото „култура за сите“ беше без било каква етничка, политичка или религиозна предрасуда

По реакциите од објавената Годишна програма за поддршка на проекти од културата, ресорниот министер Асаф Адеми преку статус на Фејсбук напиша дека одлуките за...