Категорија - Балкан

Балкан Македонија

Северна Македонија и Албанија ќе го реновираат основното и средното училиште во Пустец

Пријателските односи меѓу Република Северна Македонија и Република Албанија продолжуваат да се зацврстуваат со реализација на проекти од заеднички интерес...

Балкан Политика

Познат американски експерт прозборе за прашањето кое може да предизвика војна на Балканот

Тимоти Снидер, еден од најпознатите американски и светски историчари, професор на престижниот Универзитет Јејл и на Институтот за хуманистички науки во Виена...

Балкан Политика

Тахири: Еди Рама и Хашим Тачи се гyбитници кои правеа историски грешки

Поранешниот косовски главен преговарач во разговорите со Србија, Едита Тахири, оцени дека самитот во Берлин ставил крај на идејата за промена на границите меѓу...

Балкан Политика

Вучиќ од Берлин: Подготвени сме за дијалог со Приштина откако ќе ги укинат таксите

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска на состанокот во Берлин, на претставничката за надворешна политика и бeзбедност на ЕУ, Федерика Могерини, ѝ го...

Балкан Политика

Баша за словенечко „Дело“: Албанија под итно мора да се ослободи од автократијата

Лидерот на албанската опозициска Демократска партија, Љуљзим Баша оценува дека Албанија се наоѓа на крстопат и оти е „неопходно земјата под итно да се ослободи...

Балкан

По морбидните пораки со свинска глава пред пекарницата, Вучиќ му даде поддршка на албанскиот пекар од Борча

Мон Ѓурај, сопственик на пекарницата ,,Рома“ од Борча, населба крај Белград, се обрати по минатонеделните провокации и закани од група локални српски...