Архива - февруари 2019

Македонија Политика

„Иванов цел мандат го истера со молчење. Сега молчи и за случај на непотизам во неговиот кабинет“ (ВИДЕО)

„Како што го истера целиот мандат, со молчењe, Ѓорге Иванов сега молчи за актуелниот случај со вработувања на ќерката на неговата советничка и основаните...

Македонија Политика

Филипче: Двојно е поголем буџетот за ретки болести, почна постапката за набавка на лекови

Постапката за набавка на лекови за ретки болести е почната. Во 2017 година буџетот за ретки болести изнесуваше 220 милиони денари, а годинава наместо...

Македонија Политика

Заев од Букурешт: Северна Македонија може да биде „економско чудо“

Премиерот Зоран Заев, кој е во официјална посета на Романија заедно со владина делегација, денеска се сретна со претседателот на Домот на пратениците Ливиу...

Македонија Политика

Откази за вработените во УБК кои нема да ги исполнат условите за работа во новата агенција за национална безбедност

Доколку за вработен во сегашната УБК се утврди дека е безбедносен ризик и не ја поминал безбедносната проверка, тој ќе биде отпуштен од работа во МВР. Ова го...

Македонија Политика

Сугарески-Брахос: Заеднички инспекциски служби на железничките гранични премини

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески оствари работна средба со Јоанис Брахос, генерален секретар на Министерството за надворешни работи на Грција за...